Kancelaria adwokacka
adwokat Piotr Bańczyk

ul. Dyrekcyjna 10/2
40-013 Katowice

KOM: 603-604-989
TEL.: (32) 209-09-71

TEL.: (32) 724-58-33
ADWOKAT@KANCELARIA-BANCZYK.COM.PL

Politycy spierają się o składkę zdrowotną. Czego oczekują przedsiębiorcy?

|

Na szybkie zmiany w kwestii składki zdrowotnej się nie zanosi. W rządzącej koalicji są różne koncepcje, a eksperci podkreślają, że konkretnej propozycji realnych uproszczeń na razie nie widać. Sprawa firmowej składki zdrowotnej rozgrzała w ostatnich dniach rządzącą koalicję. W kampanii wyborczej każda z partii obiecywała, że ją naprawi, ale okazuje się, że nie jest to wcale takie łatwe. A powrót do tego, co było przed Polskim Ładem, jest mało realny.

Rząd ma dwa główne pomysły na składkę zdrowotną dla przedsiębiorców.

Przypomnijmy, że niedawno rząd przedstawił dwa główne warianty reformy składki, zastrzegając przy tym, że na konkretne projekty trzeba jeszcze sporo zaczekać. Pierwszy wariant to opłacanie co miesiąc składki zryczałtowanej, czyli w stałej kwocie, a następnie wyrównanie jej w rozliczeniu rocznym. Druga opcja: przedsiębiorca sam zdecyduje, w jaki sposób oblicza składkę, czy według progresywnych przedziałów, w których o jej wysokości decyduje przychód, czy też od dochodu podatkowego.

Uproszczenie składki zdrowotnej wcale nie takie proste.

Eksperci podkreślają jednak, że do realnego uproszczenia jeszcze daleko. – W pierwszym wariancie każdy przedsiębiorca będzie miał w rozliczeniu rocznym dopłatę albo zwrot. W drugim trzeba szacować przychody i koszty, jest ryzyko, że wielu dokona złego wyboru – mówi Izabela Leśniewska, doradca podatkowy w kancelarii Alo-2.

– Najlepszym rozwiązaniem dla biznesu byłaby składka zdrowotna płacona w stałej kwocie, bez obowiązku rozliczenia rocznego, czyli wyliczania dopłat i zwrotów. Należałoby też znieść obowiązek składania miesięcznych deklaracji dla przedsiębiorców, którzy nie zatrudniają pracowników – wskazuje Magdalena Michałowska ze Stowarzyszenia Współpracujących Biur Rachunkowych. Konfederacja Lewiatan zwraca z kolei uwagę, że proponowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej. Liczymy na to, że zostaną uwzględnione oczekiwania biznesu, aby nie stanowiła tak dużego obciążenia jak obecnie – apeluje organizacja przedsiębiorców. Oliwy do ognia dolewają też koalicjanci. Liderzy Trzeciej Drogi Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia nalegają na szybkie zmiany podkreślając, że kwestia składki zdrowotnej to być albo nie być koalicji. Z kolei Włodzimierz Czarzasty z Nowej Lewicy mówi, że jest zwolennikiem składki progresywnej.

Skąd wziąć pieniądze na obniżkę składki zdrowotnej.

– Wypracowanie konsensusu na pewno nie będzie łatwe, bo rządzący muszą przede wszystkim pamiętać o kosztach reformy składki zdrowotnej – mówi Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy, partner w kancelarii Chojnacka & Łagowski. – Myślę, że wielu przedsiębiorców podpisze się za powrotem do zasad sprzed Polskiego Ładu, czyli stałej zryczałtowanej kwoty składki bez obowiązku składania miesięcznych deklaracji, a tym bardziej za przywróceniem odliczenia jej części od podatku. Pytanie tylko, skąd wziąć pieniądze na służbę zdrowia, jeśli obniżymy składkę, która miała ją finansować – dodaje ekspert.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców zgodnie z Polskim Ładem.

Przypomnijmy, że obecnie przedsiębiorcy na skali oraz liniowym PIT liczą składkę zdrowotną od dochodu z działalności gospodarczej. Trzeba to robić co miesiąc. Na dodatek w wielu firmach dochód będący podstawą wymiaru składki różni się od dochodu podatkowego. Przedsiębiorcy muszą więc prowadzić dodatkową ewidencję. Wiele problemów jest też przy rocznym rozliczeniu składki, w którym wychodzą dopłaty albo zwroty.

U ryczałtowców składka zależy od przychodów (są podzieleni na trzy grupy). Wielu z nich po zakończeniu roku sporo dopłaca do ZUS.

Wszyscy przedsiębiorcy muszą co miesiąc składać deklaracje (przed Polskim Ładem najmniejsze biznesy były zwolnione z tego obowiązku). To duży kłopot, zwłaszcza dla tych, którzy sami prowadzą swoją księgowość.

 

 

 

 

 

8490

ilość spraw przeprowadzonych w sądach w Polsce

25

lata działalności Kancelarii

166

ilość sądów w Polsce,
w których były prowadzone postępowania przez Kancelarię