PL
EN
Adwokat Katowice

aktualności

Zmiany norweskich przepisów dotyczące kierowców

04 listopada 2022
Zmiany norweskich przepisów dotyczące kierowców

Z dniem 1 listopada weszły w życie przepisy norweskiego Ministerstwa Transportu wchodzące w skład tzw. Pakietu Mobilności (porozumienie EOG z 18.3.2022 r.), które dotyczą także polskich kierowców wykonujących przewozy w Norwegii i poza jej granicami, dla norweskich przedsiębiorców. Powyższe przepisy wprowadzają zmiany między innymi w zakresie czasu jazdy i odpoczynku.

- Przedsiębiorca transportowy musi zapewnić kierowcy możliwość spędzenia co najmniej jednego tygodniowego odpoczynku w domu w trakcie każdego czterotygodniowego okresu. Przepisy wprowadzają zakaz tygodniowego odpoczynku w pojeździe, a ponadto zakaz uzależniania wynagrodzenia kierowcy od tego, jak szybko dostarczy towar do miejsca rozładunku.

- Kierowca musi mieć możliwość powrotu do domu w okresie czterech tygodni.

- Pojazdy w transporcie międzynarodowym towarów będą również musiały powrócić do centrum operacyjnego w kraju przynajmniej raz na osiem tygodni.

- Wprowadzany został tzw. okres cooling-off liczony od zakończenia ostatniego przewozu kabotażowego, pomiędzy kolejnymi kabotażami w tym samym kraju, który wynosi cztery dni (przez te dni pojazdy zagraniczne nie mogą wykonywać kabotażu w Norwegii). W przypadku transportu towarowego trzy zlecenia można wykonać w ciągu siedmiu dni, jak poprzednio, ale po ostatnim zleceniu zostanie wprowadzony „okres zamrożenia” wynoszący cztery dni, podczas którego zagraniczne pojazdy nie będą mogły wykonywać kabotażu w Norwegii.