Home / Artykuły / Ubezpieczenia społeczne dla wspólników jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością

Ubezpieczenia społeczne dla wspólników jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością

04 lutego 2016 0 2147

          Ustawodawca formułując tak wskazany przepis zrównał status wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do statusu osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w ramach różnych form prawnych. Tymczasem należy zwrócić uwagę, że niezależnie od ilości wspólników, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością pozostaje osobą prawną i istnieje jako samodzielny, odrębny byt prawny, który posiada własny majątek i funkcjonuje w sferze prawnej w sposób autonomiczny. Dlatego co do zasady wspólnicy w spółkach kapitałowych nie powinni być z tytułu pełnionej funkcji objęci obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym tak jak osoby prowadzące działalność gospodarczą. W stosunku do wspólników w jednoosobowych spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, ustawodawca zdecydował się na inne regulacje.

         Remedium na taki zawiły stan rzeczy ma być zgłoszony przez grupę posłów z partii Kukiz15 projekt nowelizacji kontrowersyjnego artykułu. Według proponowanej zmiany ubezpieczenie społeczne z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej miałoby obejmować wspólników jednoosobowych spółek z o.o. tylko w wypadku, gdy  złożyliby taki wniosek.  Autorzy projektu zwracają uwagą na fakt, iż nie każdy zakłada spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, aby prowadzić pod nią własną działalność zarobkowa stanowiącą główne źródło swoich dochodów . Dotyczy to także jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Posłowie wskazują na nierówności wynikające z braku swobody w wybieraniu tytułu ubezpieczenia społecznego i faktyczne utrudnianie podejmowania się działalności zarobkowej poza taką spółką.  Wskazują także na słabość prawa, które w sposób skuteczny można obejść. Adwokat Piotr Bańczyk jest zdania, że skoro wspólnicy spółek kapitałowych nie prowadzą działalności gospodarczej, którą prowadzi spółka, to nie podlegają ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej i to bez względu na ilość wspólników. Nie jest prowadzeniem działalności gospodarczej posiadanie udziałów w spółce kapitałowej, która prowadzi działalność gospodarczą (art 2 w związku z art 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej).

         Projekt został złożony w Sejmie pod koniec grudnia 2015 r. i obecnie skierowano go do prac na poziomie komisji sejmowych. Trudno ocenić na ile zmodyfikowana wersja art. 8 ust 6 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych ma szanse wejść w życie. Zależy to już wyłącznie od postawy przedstawicieli sejmowej większości.                                                                                             

 

 

Sprawdził i zatwierdził:

Adwokat Piotr Bańczyk

Kancelaria Adwokacka w Katowicach

        


Popularne wpisy
Artykułów Komentarzy Odwiedzin
134 0 15381
Adwokat Piotr Bańczyk

Kancelaria Adwokacka
Adwokat Piotr Bańczyk
ul. Dyrekcyjna 10/2
40-013 Katowice

Kancelaria jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00
tel/fax (032) 255-17-83
tel (032) 209-09-71

mail: adwokat@kancelaria-banczyk.com.pl www.piotrbanczyk.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone.
Blog | Kancelaria Adwokacka adwokat Piotr Bańczyk w Katowicach 2013 - 2023