Home / Artykuły / Odszkodowanie za mienie zniszczone przez nawałnice i wichury na podstawie umowy ubezpieczenia

Odszkodowanie za mienie zniszczone przez nawałnice i wichury na podstawie umowy ubezpieczenia

14 września 2017 0 1277

         Aby uzyskać odszkodowanie za mienie zniszczone przez nawałnice i wichury, konieczne jest zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela. W tym celu należy wykonać dokumentację zdjęciową zniszczeń oraz wykonać ich spis, aby mieć podstawy do składania roszczeń do ubezpieczyciela. Należy mieć na względzie, że po zgłoszeniu szkody oraz sporządzeniu pełnej dokumentacji wyżej wskazanej, nie ma konieczności czekać do przyjazdu rzeczoznawcy, aby zacząć zabezpieczać mienie oraz rozpocząć jego naprawę.

         Zgodnie z art. 817 kodeksu cywilnego ubezpieczyciel ma 30 dni od daty zgłoszenia szkody na wypłatę odszkodowania. Jeżeli wyjaśnienie wszystkich okoliczności nie byłoby możliwe w terminie 30 dni, to odszkodowanie powinno zostać wypłacone w terminie 14 dni od dnia, w którym wyjaśnienie tych okoliczności stało się już możliwe[1]. W przypadku, kiedy  ubezpieczyciel nie wypłaca odszkodowania, możliwe jest wniesienie pozwu do sądu przeciwko ubezpieczycielowi o zapłatę zaległej kwoty odszkodowania wraz z odsetkami, lub też złożyć skargę na ubezpieczyciela do rzecznika ubezpieczonych lub Komisji Nadzoru Finansowego.

         Ważnym aspektem jest również sama kwota wypłaconego odszkodowania przez ubezpieczyciela, bowiem należy mieć na względzie, że nie może nastąpić pomniejszenie tej kwoty o otrzymane świadczenie z pomocy publicznej, np. zasiłków z budżetu państwa.   

Przygotował: Mikołaj Majcher

 

Sprawdził i zatwierdził: Adwokat Piotr Bańczyk

Kancelaria Adwokacka
Adwokat Piotr Bańczyk w Katowicach

 

[1] Dz.U. z 2017 r. poz. 459


Popularne wpisy
Artykułów Komentarzy Odwiedzin
124 0 11888
Adwokat Piotr Bańczyk

Kancelaria Adwokacka
Adwokat Piotr Bańczyk
ul. Dyrekcyjna 10/2
40-013 Katowice

Kancelaria jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00
tel/fax (032) 255-17-83
tel (032) 209-09-71

mail: adwokat@kancelaria-banczyk.com.pl www.piotrbanczyk.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone.
Blog | Kancelaria Adwokacka adwokat Piotr Bańczyk w Katowicach 2013 - 2020