Home / Artykuły / Kolejne obostrzenia w walce z koronawirusem SARS-CoV-2

Kolejne obostrzenia w walce z koronawirusem SARS-CoV-2

06 kwietnia 2020 0 461

Kolejne obostrzenia w walce z koronawirusem SARS-CoV-2

Z dniem 1 kwietnia bieżącego roku wchodzą w życie kolejne obostrzenia mające na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa:

1. Zakazy dotyczące przebywania poza domem i przemieszczania się

Osoby, które nie ukończyły 18 roku życia, mogą przebywać poza domem wyłącznie w asyście rodzica, opiekuna prawnego lub innego dorosłego sprawującego opiekę nad małoletnim.

Wszystkich natomiast dotyczy całkowity zakaz korzystania z parków, bulwarów i innych zielonych terenów, promenad, plaż, a nadto zakaz korzystania z rowerów miejskich.

Minimalna odległość, jaka musi być zachowana pomiędzy pieszymi, wynosi 2 metry, przy czym nie dotyczy to rodziców spacerujących z dziećmi do 13 roku życia oraz opiekunów i osób niepełnosprawnych lub niemogących samodzielnie się poruszać.

Rozszerzono również na inne środki transportu limity dotyczące liczby pasażerów, bowiem zasada „tylu pasażerów, ile połowa miejsc siedzących w pojeździe” obowiązuje już nie tylko w środkach zbiorowego transportu publicznego, lecz także w środkach transportu niepublicznego mających ponad 9 miejsc siedzących, z wyjątkiem samochodów osobowych.

Nadal aktualny pozostaje obowiązek przebywania w domach, z kilkoma wyjątkami: dojazd do pracy, wolontariat na rzecz walki z koronawirusem i załatwianie niezbędnych spraw życia codziennego.

2. Ograniczenia w liczbie klientów sklepów, punktów usługowych, targowisk i urzędów pocztowych

Do każdego sklepu i lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby 3. W przypadku targowisk liczba osób przebywających na targu nie może przekraczać trzykrotności liczby punktów handlowych (stoisk), natomiast na terenie jednej placówki pocztowej może jednocześnie przebywać tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich okienek pocztowych i liczby 2.

3. Ograniczenia w sposobie dokonywania zakupów i korzystania z punktów usługowych (od 2 kwietnia br.)

Klienci sklepów mogą robić zakupy wyłącznie w jednorazowych rękawiczkach. Ponadto w godzinach od 10:00 do 12:00 ze sklepów i punktów usługowych mogą korzystać wyłącznie osoby, które ukończyły 65. rok życia. Powyższe nie oznacza jednak, że w innych godzinach osoby starsze nie mogą robić zakupów i korzystać z punktów usługowych.

4. Ograniczenia w funkcjonowaniu sklepów, hoteli i innych miejsc noclegowych, salonów fryzjerskich i kosmetycznych oraz placówek rehabilitacyjnych i fizjoterapeutycznych

Sklepy budowlane zostaną zamknięte w weekendy, natomiast hotele i inne punkty noclegowe - całkowicie, choć z wyjątkami, bowiem drugie z ograniczeń nie dotyczy tych hoteli i noclegowni, w których przebywają osoby w kwarantannie, personel medyczny, osoby w delegacji i osoby korzystające z ich usług w związku z wykonywaniem obowiązków zawodowych (np. robotnicy budowlani). Goście zobligowani są wykwaterować się z hoteli i innych punktów noclegowych do 2 kwietnia bieżącego roku. Ponadto zamknięte zostają zakłady fryzjerskie i salony kosmetyczne (w tym zakazane jest świadczenie usług fryzjerskich i kosmetycznych poza ich terenem), natomiast zabiegi rehabilitacyjne i masaże, zarówno w placówkach prywatnych, jak i publicznych, będą mogły być wykonywane wyłącznie wówczas, gdy będzie tego bezwzględnie wymagać stan zdrowia pacjenta.

5. Podmiotowe rozszerzenie obowiązkowej kwarantanny domowej

Wszystkie osoby, które przebywają w jednym mieszkaniu z osobami kierowanymi na kwarantannę w związku z powrotem z zagranicy lub kontaktem z zarażonym koronawiusem, podlegają obowiązkowej kwarantannie.

6. Dodatkowe obowiązki pracodawców

Każdy pracodawca jest zobligowany zapewnić swoim pracownikom jednorazowe rękawiczki oraz płyny dezynfekujące w miejscu pracy, a stanowiska pracy poszczególnych pracowników muszą być od siebie oddalone o minimum 1,5 metra.

 

Opracowała: apl. adw. Magdalena Grzechac

Zatwierdził: adwokat Piotr Bańczyk

 

Kancelaria Adwokacka
Adwokat Piotr Bańczyk
ul. Dyrekcyjna 10/2

40-013 Katowice
tel.32 209-09-71
tel/fax 32 225-17-83
tel. 603-604-989
mail: adwokat@kancelaria-banczyk.com.pl
www.piotrbanczyk.pl

 

 

 

           

 


Popularne wpisy
Artykułów Komentarzy Odwiedzin
124 0 11888
Adwokat Piotr Bańczyk

Kancelaria Adwokacka
Adwokat Piotr Bańczyk
ul. Dyrekcyjna 10/2
40-013 Katowice

Kancelaria jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00
tel/fax (032) 255-17-83
tel (032) 209-09-71

mail: adwokat@kancelaria-banczyk.com.pl www.piotrbanczyk.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone.
Blog | Kancelaria Adwokacka adwokat Piotr Bańczyk w Katowicach 2013 - 2020